Mocowanie ładunków – jakich materiałów użyć?

Podczas transportu ładunków ważna jest odpowiednia stabilizacja czyli mocowanie ładunków. Ciężar własny transportowanych towarów nie jest wystarczającym zabezpieczeniem, ponieważ podczas gwałtownego hamowania na ładunek działa siła przyspieszenia, która może doprowadzić do jego przemieszczenia.

Mocowanie ładunków – popularne sposoby na zabezpieczenie towaru

Jak już wiadomo, sam ciężar ładunku nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem podczas jazdy. W każdym momencie może dojść do jego przesunięcia, co uniemożliwi jazdę. Bardzo często źle zabezpieczony towar, który uległ przesunięciu, nosi również ślady uszkodzenia, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do trasy. Zabezpieczyć ładunek można na kilka sposobów.

1.Pasy transportowe – to każdy przewoźnik powinien mieć!

W zależności od transportowanego towaru każdy przewoźnik powinien posiadać odpowiednie pasy transportowe, które pozwolą na zabezpieczenie ładunku. Ilość pasów potrzebnych do zabezpieczenia przewożonego towaru będzie inna w zależności od jego wagi i wielkości.

2.Klin – podczas przewożenia beczek

Przewoźnicy transportujący beczki lub inne elementy cylindryczne powinni posiadać kliny, których zadaniem jest zatrzymanie ładunku na miejscu. Oczywiście podczas transportu konieczne będzie również użycie pasów, jednak niepozorne kliny zatrzymają ładunek w naczepie lub w samochodzie.

3.Siatki z odciągami – zabezpieczenie mniejszych i licznych paczek

Siatki z odciągaczem pojawiają się najczęściej w firmach kurierskich, które chcą zabezpieczyć przewożone przesyłki i uniemożliwić im przesunięcie podczas gwałtownego hamowania. Siatki z odciągami wykonane są zazwyczaj z taśm, jednak spotkać można również siatki druciane, które stosuje się do zabezpieczenia ładunku przewożonego na odkrytym pojeździe.

4.Maty antypoślizgowe — zwiększenie siły tarcia

W przypadku wykonywania niektórych transportów obowiązkowe jest posiadanie mat antypoślizgowych. Choć nie w każdej sytuacji będą one konieczne, to warto używać ich do zwiększenia tarcia między ładunkiem a podłogą. Maty nie stanowią samodzielnego zabezpieczenia ładunku, jednak odgrywają ważną rolę, dając dodatkową ochronę podczas transportu.

5.Palety – wypełnienie wolnej przestrzeni

Czasem podczas wykonywania transportu okazuje się, że załadowany towar zajmuje mniej miejsca niż powierzchnia naczepy. W takiej sytuacji warto go dodatkowo zabezpieczyć, wkładając w wolną przestrzeń palety, które ustabilizują przewożony ładunek.

Kiedy kierowca ma obowiązek sprawdzić mocowanie ładunku?

Podczas każdego załadunku kierowca powinien sprawdzić rozmieszczenie ładunku i interweniować, jeśli zauważy nieprawidłowości ze strony załadowcy. Po załadunku konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku i dopiero wtedy można ruszyć w trasę. Jednak są sytuacje, gdy towar trzeba sprawdzić dodatkowo, a należą do nich momenty, w których kierowca musiał gwałtownie zahamować. W takim wypadku konieczne jest sprawdzenie mocowania. Kolejną taką sytuacją jest kolizja, podczas której zawsze istnieje duże ryzyko, że przewożony ładunek mógł ulec uszkodzeniu lub przesunięciu. Po dodarciu na miejsce załadunku kierowca powinien brać udział w rozładunku i sprawdzać, czy przypadkiem nie dochodzi do nieprawidłowości ze strony rozładowcy.

Zostaw komentarz

O nas

Jesteśmy firmą, która powstała, żeby odpowiedzieć na potrzeby branży transportowej. Zajmujemy się szkoleniami, ubezpieczeniami, zapewniamy łatwy dostęp do akcesoriów niezbędnych w transporcie. Zaufaj nam - razem stworzymy lepszy transport.
https://fenilo.pl/wp-content/uploads/2017/07/about-us-footer-large.png

Skontaktuj się z nami

Fenilo Sp z O.O.
Szlak 77 / 222,
31-153 Kraków, małopolskie

Oddział:
Pawliczka 22A,
41-800 Zabrze, śląskie

Godziny otwarcia:
Pn-Pt: 08:00 – 18:00
NIP: 6762563199
REGON: 382807821